A A A

Nedavno su pojedini mediji u Srbiji objavili vest kako lanac marketa MAXI masovno otpušta omladinske radnike i radnice tokom bojkota njihovih prodavnica. Kako se osećaš kada pročitaš ovu vest? Tužno? Iznervirano? Besno? Omladinski radnici i radnice nisu to zaslužili/e! Ali, čekaj malo... da li zaista znaš ko su omladinski radnici i radnice? Da li su to "mladi koji nešto rade"? Zaposleni preko omladinskih i studentskih zadruga? NISU! Mediji su u ovom slučaju pogrešno upotrebili terminologiju. 

HAJDE DA SAZNAMO KO SU OMLADINSKI RADNICI I RADNICE... 

To su stručna lica koja se bave omladinskim radom - onim delom omladinskih aktivnosti koje se organizuju sa mladima i za mlade, zasnivaju na neformalnom obrazovanju, odvijaju u okviru slobodnog vremena mladih i preduzimaju radi unapređivanja uslova za lični i društveni razvoj mladih u skladu s njihovim potrebama i mogućnostima i uz njihovo dobrovoljno učešće (Zakon o mladima Republike Srbije). Omladinski radnik radi sa mladima, pruža podršku u njihovom razvoju, društvenom angažovanju i ostvarivanju potencijala i sprovodi programe omladinskog rada u lokalnoj zajednici u cilju poboljšanja njihovog položaja. Njegov posao je da podstiče i motiviše mlade ljude u procesu osamostaljivanja, sticanja samopouzdanja, znanja i veština, socijalnog uključivanja i donošenja informisanih odluka. Može biti uključen u planiranje, razvoj i upravljanje programima i projektima za mlade, kao i u širok spektar aktivnosti koje se organizuju za mlade, odnosno koje sprovode ili u kojima učestvuju mladi.

U Srbiji, zanimanje 'omladinski radnik' navedeno je u Šifarniku zanimanja, koje vodi Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije, pod šifrom 3412.03, kao saradnik u oblasti socijalnog rada. Kao i druga, ovim zvaničnim dokumentom prepoznata zanimanja, ni ovo zanimanje nije uslovljeno uzrastom zaposlenih, niti načinom na koji su angažovani ili tipom ugovora kojim su zasnovali radni odnos. Dakle, mladi koji su zaposleni preko studentskih ili omladinskih zadruga nisu nužno po zanimanju omladinski radnici; a s obzirom na to da se u informaciji koja se pojavila u javnosti radi o mladima zaposlenima u MAXI-ju, vrlo je izvesno zaključiti i da nisu bili zaposleni ili otpušteni kao omladinski radnici/e.

KAKO SE POSTAJE OMLADINSKI RADNIK/CA?

Kompetencije za omladinskog radnika/cu se mogu steći kroz formalno, neformalno i informalno obrazovanje i učenje. Trenutno postoje tri nivoa kvalifikacija u vezi sa omladinskim radom:

  1. omladinski lider/ka - osobe koje pružaju podršku mladima kroz različite aktivnosti i projekte u zajednici kreirane na osnovu društvenih, ponašajnih, zdravstvenih, razvojnih i sigurnosnih potreba mladih. Ove osobe ne rade samostalno i ne koordiniraju projekte, nego rade uz superviziju omladinskih radnika/ca. Osnovna svrha jeste podsticanje mladih na aktivizam i kvalitetno provođenje slobodnog vremena;
  2. omladinski radnik/ca - osobe koje razvijaju i koordiniraju projekte za mlade kroz različite aktivnosti i projekte u zajednici kreirane na osnovu društvenih, ponašajnih, zdravstvenih, razvojnih i sigurnosnih potreba mladih. Takođe, oni superviziraju omladinske lidere/ke i samostalni su u obavljanju sopstvenog posla. Uloga ovog zanimanja je da podstiče lični i socijalni razvoj mladih kroz razvijanje socijalnih veština, vrednosti i uverenja. Za ovo zanimanje neophodno je razumevanje specifične kulture i istorije ciljne grupe, kao i saradnja sa svim relevantnim službama i institucijama lokalne zajednice;
  3. specijalista/kinja za omladinski rad - osobe odgovorne za razvoj i rezultate programa i usluga za mlade kojima upravljaju organizacije civilnog društva i institucionalizovane agencije dizajnirane da zadovolje socijalne, ponašajne, zdravstvene, razvojne i potrebe zaštite mladih. Ova osoba osigurava da su politike i uputstva poslodavca sprovedeni. Uključuje odgovornost usmeravanja i superviziju zaposlenih, ugovaranje spoljnih saradnika/agencija i upravljanje posebnim uslugama.

NAPOR godinama unazad organizuje obuke koje se baziraju na metodama neformalnog obrazovanja, a kroz koje se stiču kompetencije za prvi i drugi nivo. U Srbiji postoje osobe koje su kompetencije stekle u drugim državama, uglavnom u Švedskoj, kroz formalno obrazovanje (u Srbiji još uvek nemamo omladinski rad na fakultetima) i oni su na trećem nivou - specijalisti/kinje za omladinski rad. 

DRUŠTVENO PREPOZNAVANJE OMLADINSKOG RADA I ZAŠTO NAM JE ONO VAŽNO?

Između ostalog, i zbog ovakvih situacija! Društveno prepoznavanje omladinskog rada ne znači samo da mladi, roditelji, mediji i šira zajednica znaju da on postoji – već da razumeju njegovu vrednost, pozitivan uticaj na mlade, da prepoznaju omladinskog radnika/cu kao osobu koja je edukovana i poseduje znanja, veštine i etički okvir za rad sa mladima, a ne kao simpatičnog animatora/ku koji je tu da isključivo zabavi mlade u njihovo slobodno vreme. Zbog termina "omladinski radnik" koji je preveden sa engleskog "youth worker", često se brka zanimanje i "mlada osoba koja nešto radi". 

Bez društvenog prepoznavanja, nema ni šire podrške za omladinski rad. Bez te “kolektivne svesti” u zajednici, omladinski rad ostaje na margini – često pogrešno shvaćen, nedovoljno cenjen i izuzet iz važnih društvenih dešavanja. Društveno prepoznavanje je važno kako bi se još više otvorila vrata za njegovo formalno i političko prepoznavanje - jer tek kad šira javnost razume šta radimo, možemo da osiguramo da omladinski rad bude zaista deo sistemske brige o mladima, a ne dobra volja pojedinaca/ki. 

Više o omladinskom radu možeš pronaći OVDE.

Da zaključimo - mediji su u ovom slučaju želeli da pod nekim opštim terminom grupišu sve mlade koji su se našli u navedenoj situaciji i odnosu sa lancem marketa MAXI, ali korišćenje pogrešne terminologije, u ovom kontekstu, nanosi kako štetu mladima o kojima vesti govore, tako i samom zanimanju omladinski radnik/ca, dok za to vreme poslodavac ostaje zaštićen i može potražiti dodatnu pravnu zaštitu jer informacije distribuirane u javnost nisu istinite.

Sada, kada smo prešli ono osnovno što treba da znaš vezano za omladinski rad, nadamo se da su ti neke stvari jasnije! Uvek možeš da nam pišeš na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it./Facebook/Instagram i mi ćemo ti rado odgovoriti na sva pitanja. Pošalji ovaj tekst prijateljima/cama, porodici, kolegema/inicama...i doprinesi društvenom prepoznavanju omladinskog rada!