A A A

Imajući u vidu brojna istraživanja koja ukazuju na porast konzumacije duvana, alkohola i psihoaktivnih supstanci, kao i fizičku neaktivnost mladih (npr. „Istraživanje o položaju i potrebama mladih“ , MOS, 2016), jasno je da je neophodno raditi na razvijanju programa za promociju zdravih stilova života među mladima. Kako bi se ovim programima obuhvatio što veći broj mladih najbolje je da se oni realizuju kroz sinergiju dva sektora koji okupljaju najveći broj mladih van institucija - omladinskog rada i sporta. S tim u vezi NAPOR realizuje projekat pod nazivom “Omladinski duh u sportskom radu”.

Iako na prvi pogled, svetovi sporta i omladinskog rada deluju potpuno nepovezano - mladi koji pohađaju omladinske klubove i programe obično ne privlače aktivnosti koje pružaju sportske organizacije, dok mladi koji su u velikoj meri uključeni u sport, obično nisu zainteresovani za aktivnosti lokalne omladinske organizacije, u stvarnosti, ova dva sveta imaju mnogo toga zajedničkog.

Sport i omladinske organizacije dele mnoge osnovne principe u radu i teže sličnim ciljevima - svaka strana podstiče zdravlje, opšte blagostanje, lični razvoj i uključivanje velikog broja mladih. U obe sfere radi se na tome da se pojačaju pozitivne vrednosti kao što su zdravlje, disciplina, iskrenost, solidarnost, prihvatanje različitosti, izgradnja timskog duha itd. Pruža se prostor mladima da se susreću i uče jedni od drugih.

Razlika se značajno umanjuje kada se razmotri i to koliko organizacije uključuju sportske i aktivnosti na otvorenom u okviru svojih redovnih programa. U nekim omladinskim organizacijama takve aktivnosti čine čak 70 odsto njihovog redovnog programa. Imajući sve to u vidu, jasno je zbog čega je uvezivanje ova dva sektora nešto na čemu bi u budućnosti trebalo raditi kako bi se kreiralo zdravije i kvalitetnije okruženje za mlade.