Који су свакодневни проблеми младих који живе у руралним подручјима? На који начин омладински рад може одговорити на њих? Које су то институције које могу допринети развоју омладинског рада у руралним подручјима? Ову су само нека од питања о којима се говорило на округлом столу под називом „Међусекторском сарадњом за бољу будућност младих у руралним подручјима", одржаном у петак 25. октобра у Новом Саду.
Имајући у виду да подаци Републичког завода за статистику Републике Србије показују да од укупног броја становника који живе у руралним подручјима 17,6% је младих и да је све осетнији тренд депопулације руралних подручја, поставља се питање на који начин омладински рад може допринети мењању ове статистике, које је предуслове потребно испунити како бисмо могли да развијамо програме омладинског рада у руралним подручјима, као и на који начин нам институције могу пружити подршку на том путу?
Управо о овим темама преко 40 представника/ца организација, институција и младих промишљало је током округлог стола „Међусекторском сарадњом за бољу будућност младих у руралним подручјима" који је Национална асоцијација практичара/ки омладинског рада организовала у петак 25. октобра у просторијама Савеза самосталних синдиката Града Новог Сада.
Иако је округли сто организован као завшна активност у оквиру пројекта „Где је рурални омладински рад у Србији?“ , чији је носилац „Центар за културу и образовање Сонта“, а на којем је, осим НАПОРа, узело учешће још три организације – "Покрет горана Војводине", "БалканИдеа Нови Сад" и "Урбан Стрим", он је само први степеник ка системском развоју омладинског рада у руралним подручјима, навели су представници/е пројектног тима.
- Како бисмо допринели мењању актуелне статистике када је реч о условима за младе у руралним подручјима, омогућили умрежавање и препознавање релевантних актера и успоставили заједничку сарадњу како на националном, тако и на локалном нивоу, а све зарад унапређења положаја свих младих у Републици Србији веома је важно што смо данас успели да окупимо представнике/це различитих институција – Министарства омладине и спорта, Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, различитих фондова, удружења младих пољопривредника као и омладинских организација, како бисмо заједно разговарали и развијали једну идеју која би била власништво свих присутних – истакла је директорица НАПОР Јелена Стојановић.
Она је додала и да је округли сто конципиран тако да присутнима пружи боље разумевање положаја младих у руралним подручјима кроз лична искуства младих из руралних подручја јер се тако идентификује много више изазова са којима се они свакодневно суочавају. Осим тога, како је навела, захваљујући различитим перспективама учесника/ца закључено је да се на већину проблема које имају млади у руралним подручјима може одговорити различитим програмима омладинског рада, али да се они једино уз подршку различитих релевантних институција и организација могу равномерно развијати у свим деловима Србије и осигурати једнаке услове за све младе.
НАПОМЕНА: Пројекат "Где је рурални омладински рад у Србији?" реализован је уз подршку Европске омладинске фондације Савета Европе.