Gde je omladinski rad u Srbiji u odnosu na Estoniju? Koje su osnovne razlike? Može li se omladinski rad u Srbiji institucionalizovati i na koji način? Ovo su samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo na jučerašnjoj konferenciji "SHARE!", održanoj u hotelu Šeraton u Novom Sadu.
Savetnica ministra za omladinu i sport Snežana Klašnja otvorila je skup pozdravivši inicijativu Nacionalne asocijacije praktičara/ki omladinskog rada da se o ovim temama promišlja na jednom višem nivou. Nakon nje prisutnima se obratio direktor Estonskog omladinskog centra (ENTK) Kaur Kotsi koji je istakao da su ovakve razmene iskustva podjednako važne za sve i da omogućavaju i omladinskim radnicima/cama u Estoniji da se upoznaju sa postojećim praksama van granica i na taj način unaprede svoj dosadašnji rad.
Izvršna direktorica Nacionalne asocijacije praktičara/ki omladinskog rada Jelena Stojanović je, potom, predstavila kako je izgledao projektni ciklus i šta je sve urađeno tokom projekta "Youth work - uprising beyond the borders”. Osim toga učesnicima/cama je približila postojeći zakonski okvir i legislativu koja trenutno važi u Srbiji, dok je panelistkinja iz Estonije Ejlike Matas predstavila obrazovnu strukturu za omladinske radnike/ce koja u ovoj zemlji postoji još od 1992. godine. Prema njenim rečma, omladinski radnik/ca u Estoniji može da bude zaposlen/a u institucijama zahvaljujući licencama koje se izdaju na pet godina, nakon čega je potrebno da budu obnovljene kako bi omladinski radnici/ce mogli da nastave sa radom u određenim institucijama.
O mehanizmima za osiguranje kvaliteta koje je NAPOR godinama unazad razvijao, kao što su proces akreditacije organizacija i profesionalizacije ljudskih resursa, govorila je predsednica Upravnog odbora NAPOR Marijana Rodić, dok je Age Tomla predstavila alate koji olakšavaju praćenje situaciju na terenu u Estoniji, odnosno statističke pokazetelje koji se odnose na određenu kategoriju mladih u različitim delovima zemlje.
Jedan od učesnika studijske posete koja je organizovana početkom godine u Estopniji, Deniz Hoti, prezentovao je primere dobre prakse iz dveju zemalja: Iz Estonije to su tzv. "hobi škole", dok su u kontekstu omladinskog rada u Srbiji Etički kodeks i Savet za etička pitanja prepoznati kao nešto što je jedinstveno i što ne postoji u Estoniji.
Nakon izlaganja panelista/kinja, u drugom delu konferencije učesnici/ce konferencije su u malim grupama imali mogućnost da diskutuju i promišljaju o mogućim pravcima za razvoj omladinskog rada u Srbiji.
Na zatvaranju konferencije izvršna direktorica Jelena Stojanović istakla je da je ovo samo jedan od mnogobrojnih konsultativnih procesa koji se trenutno vode u vezi sa strateškim pravcem za razvoj omladinskog rada, a o kojem će konačnu odluku doneti NAPOR Skupština početkom naredne godine.
Konferencija "SHARE!" organizovana je u okviru projekta "Youth work - uprising beyond the borders” koji je realizovan u partnerstvu sa Estonskim omladinskim centrom (Estonian Youth Work Centre), a uz finansijsku podršku Fondacije Tempus kroz program ERASMUS+.