A A A

Nacionalna asocijacija praktičara i praktičarki omladinskog rada (NAPOR) iskazuje punu podršku inicijativi za donošenje i usvajanje Predloga zakona o istopolnim zajednicama. Naše ključne vrednosti su poštovanje ljudskih prava i prihvatanje različitosti, i zato duboko verujemo da će usvajanje ovog zakona u Skupštini Srbije i njegova dalja primena pomoći u rešavanju brojnih izazova sa kojima se susreću osobe iz LGBTIQ zajednice, a posebno mlade osobe iz ove zajednice.

LGBTIQ osobe koje žive u Srbiji izložene su brojnim problemima, diskriminaciji i različitim oblicima nasilja. Osim toga, suočavaju se sa nemogućnošću ostvarivanja različitih oblika prava zbog pravnog neregulisanja partnerskih odnosa. U Izveštaju o stanju ljudskih prava u Evropi za 2019 godinu[1] međunarodne organizacije Amnesty International, u delu koji se odnosi na Srbiju između ostalog se navodi da ‘se pripadnici LGBTIQ populacije suočavaju sa poteškoćama u ostvarivanju prava, da je nacrt zakona o registraciji istopolnih zajednica i dalje u zastoju i da je ministar zdravlja zabranio vantelesnu oplodnju pojedincima sa nedavnom istorijom homoseksualnih odnosa[2]’.

Takođe, kako se navodi u Redovnom godišnjem izveštaju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za 2020. godinu [3] među najčešćim problemima LGBTIQ osoba u Srbiji javlja se nasilje u porodici, obrazovnom sistemu, diskriminacija na radnom mestu, diskriminacija pacijenata i postupak pred organima javne vlasti (samo tokom 2019. godine dokumentovana su 63 protivpravna akta motivisana seksualnom orijentacijom, rodnim identitetom i rodnim izražavanjem). Na prethodno pomenute probleme omladinski radnici i radnice koji rade sa mladim osobama iz LGBTIQ zajednice, godinama unazad ukazuju i upozoravaju, apelujući na nadležne institucije da rade na njihovom rešavanju, unapređenju položaja i obezbeđivanju sigurnog okruženja za sve građane/ke.

Dalje, pravno neregulisanje istopolnih zajednica predstavlja ozbiljnu pravnu prazninu u našem pravnom sistemu koja značajno utiče na svakodnevni život LGBTIQ osoba i ostvarivanje njihovih prava, pristup uslugama koje su obezbeđene od strane države, što LGBTIQ osobe stavlja u nepovoljniji položaj u odnosu na osobe koje mogu da stupe u brak. S tim u vezi, donošenjem ovakvog zakona ti izazovi bi mogli biti rešeni, a osim toga Srbija će ispuniti i određene međunarodno-pravne obaveze koje je preuzela kao članica Ujedinjenih nacija i Saveta Evrope, posebno kada je reč o preporukama koje su Srbiji upućene od strane UN i tela Saveta Evrope koje se bave zaštitom ljudskih prava i prakse koju je u vezi sa pravnim regulisanjem istopolnih zajednica uspostavio Evropski sud za ljudska prava.

Verujemo da se usvajanjem Predloga zakona o istopolnim zajednicama otvara mogućnosti za dostojanstveniji život osoba iz LGBTIQ zajednice, poštovanje njihovih osnovnih prava i sloboda i unapređenje kvaliteta života svih članova/ca LGBTIQ zajednice.


[1] Human rights in Europe - review of 2019, Amnesty International, 2020, доступно на интернет страници:  https://www.amnesty.org/download/Documents/EUR0120982020ENGLISH.PDF

[2] Human rights in Europe - review of 2019, стр. 67

[3] Redovni godišnji izveštaj Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za 2020. godinu,  стр. 198,  http://ravnopravnost.gov.rs/wp-content/uploads/2021/04/Poverenik-za-zastitu-ravnopravnosti-Godisnji-izvestaj-za-2020.pdf