Nedostatak dugoročnih programa za mlade u institucijama kulture, kao i nedostatak stalne finansijske podrške programima za mlade u kulturi, glavni su uzročnici nezainteresovanosti mladih za kulturne sadržaje, pokazuju rezultati istraživanja koje je prezentovano u Galeriji Matice srpske. Istraživanje je sprovela Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) u saradnji sa Galerijom Matice srpske i partnerima iz Hrvatske i Severene Makedonije u okviru projekta “The Melting Pot”.
Iako većina mladih navodi da kultura i umetničko izražavanje predstavlja bitan deo njihovog ličnog i društvenog identiteta, oni ne učestvuju u kulturnim programima jer ih, kako navode, „niko ne uključuje u osmišljavanje i organizaciju događaja”. Osim toga smatraju da promocija postojećih aktivnosti u institucijama kulture nije adekvatna i prilagođena mladima.
Kako mladi mogu biti uključeni u rad institucije kulture i kreiranje kulturnih sadržaja demonstrirano je kroz program „Zaigrajmo! Umetnost i sloboda izražavanja” u kome je učestvivalo 20 mladih, a koji je nastao u saradnji NAPORa i Galerije Matice srpske. O važnosti zajedničke saradnje na razvoju i implementaciji programa za mlade u kulturi govorila je upravnica GMS Tijana Palkovljević Bugarski na samom otvaranju događaja.
U kojoj meri su kultura i umetničko izražavanje bitni mladima? Na koje načine se mladi informišu o kulturnoj ponudi? Da li kulturne institucije/organizacije konsultuju mlade za mišljenje u vezi sa programima i kulturnim sadržajima? U kojoj meri su mladi zadovoljni kulturnom ponudom i sadržajima? Bila su neka od ključnih pitanja postavljenih u istraživanju o potrebama mladih u oblasti kulture, a čije je rezultate predstavila izvršna direktorica NAPOR-a Jelena Stojanović. „Iz dostupnih informacija i dokumenata korišćenih u sprovedenom desk istraživanju zaključeno je da programi za mlade u ustanovama kulture u Srbiji zavise od individualnog angažovanja različitih institucija kulture, a češće od kompetencija i motivacije radnika/ca u kulturi da kreiraju programe po meri mladih” navela je prilikom prezentacije Stojanović. Prikupljeni podaci iz istraživanja pokazali su da bi interesovanje mladih za kulturne sadržaje poraslo ukoliko bi institucije uvele popuste na ulaznice, obezbedile veću dostupnost kulturnih sadržaja mladima i više ulagale u promociju sadržaja namenjenih mladima.
Takođe, Stojanović je istakla da postoji potreba za saradnjom između institucija kulture i omladinskih organizacija, kao i veća finansijska podrška od strane vlasti zajedničkim programima za mlade.
Na osnovu pomenutih rezultata u okviru istoimenog projekta kreirano je i šest edukativnih programa za institucije kulture od kojih su dva kreirale GMS i NAPOR. Jedan od njih je program „Zaigrajmo! Umetnost i kultura izražavanja” koji je sproveden uz učešće dvadesetak mladih, a koji je prisutnima predstavila muzejska edukatorka Jelena Bobić. Ona je objasnila da su tokom četiri meseca u Galeriji sprovođene radionice zasnovane na metodama neformalnog obrazovanja koje su za cilj imale da mlade aktivno uključe u rad ove institucije, da kod njih razviju kritičko mišljenje i upozna ih sa pravnim okvirom koji garantuje slobodu izražavanja, kao i da ih detaljno upoznaju sa stalnom postavkom GMS.
Mladi koji su učestvovali u programu istakli su da im je isti bio veoma značajan jer im je pružio mogućnost detaljno posmatraju i kritički komentarišu dela iz Galerije što ih je motivisalo da češće dolaze u ovu instituciju i u njoj se osećaju prijatno, kao i što mogu da prenose znanje koje su stekli svojim prijateljima. Prema njihovim rečima značajno je bilo i to što su se tokom programa osećali slobodno da izraze svoje mišljenje, ma kakvo ono bilo, bez straha od osude i što su sklopili nova prijateljstva. “Ovo je divno iskustvo i jako mi je drago što sam se prijavila. Prijavila sam se prvenstveno zbog prilike da se družim i upoznam nove ljude, ali zanimalo me je i kako bi izgledao proces pravljenja društvene igre. Bilo je jako zanimljivo, jako mi je drago što smo dobili detaljna vođenja i objašnjenja cele stalne postavke Galerije. Volela bih da ponovim nešto slično” rekla je jedna od ladih učesnica programa Anja Pitulić.
Nakon konferencije mladi učesnici programa predstavili su novinarima i novinarkama društvenu igru koju su kreirali u okviru ovog programa, a koja za cilj ima da na interaktivan i zabavan način detaljno upozna igrače sa stalnom postavkom Galerije.
Projekat “The Melting Pot” osmišljen je sa idejom da mladima približi institucije kulture, da podstakne učešće mladih u kreiranju i osmišljavanju kulturnih sadržaja, kao i da motiviše kulturne radnike/ce da koriste metode nefomralnog obrazovanja koje mogu direktno da odgovore na potrebe mladih. Sprovodi se u partnerstvu omladinskih organizacija i institucija kulture u tri zemlje: Srbiji, Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji uz finansijsku podršku Fondacije Tempus. U Srbiji projekat u partnerstvu realizuju Galerija Matice srpske i Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada – NAPOR.