A A A

Koje korake je potrebno preduzeti da bismo osigurali da mladi koji se nalaze u situaciji smanjenih mogućnosti imaju jednak pristup kulturnim sadržajima i prostor za aktivno učešće u njihovom kreiranju, tema je o kojoj se juče u Beogradu razgovaralo na nacionalnoj diskusiji koju je organizovala Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada - NAPOR. 

Događaj je otvoren  pesmom “It’s wonderful day” u izvedbi Marka Bašice u pratnji Žarka Sebića iz orkestra „Dobri ljudi” ŠOSO Dr Milan Petrovć iz Novog Sada. Članovi/ce ovog orkestra su mladi sa invaliditetom koji kreiraju i izvode numere, uglavnom sopstvenih bluz i džez improvizacija. Nakon njihovog izvođenja Maja Ćurčić učesnicima/cama je predstavila rad omladinskog hora „Svi uglas” koji okuplja mlade u riziku ali i mlade iz šire zajednice. Hor deluje kao deo redovnih programa u okviru organizacije Art Aparat iz Beograda. Orkestar i hor predstavljaju primere kako se može kreirati inkluzivno okruženje za sve mlade u kojima zaista imaju prostor za kreativnost, umetnost i stvaralaštvo.

 

U nastavku programa predstavljeni su rezultati analize rešenja o dodeli sredstava na javnim konkursima Ministarstva kulture u proteklih pet godina (od 2018. do 2022) koja je rađena u okviru projekta “Kultura za sve mlade”. Rezultati analize pokazuju da su sredstva koja se izdvajaju za kulturu i dalje nedovoljna, kao i da su mladi na margini posebno zanemarena kategorija. Od ukupno 128 odobrenih projekata u 2022. godini, 28 je usmereno ka marginalizovanim mladima. Od toga nijedan od odobrenih projekata nije realizovan u formalnom partnerstvu organizacija civilnog društva i institucija kulture.

Drugi deo događaja bio je posvećen diskusiji o tome kako osigurati dostupnost kulture i kulturnih sadržaja svim mladima. Predstavnici/ce organizacija civilnog društva i institucija kulture podelili/e su izazove sa kojima se suočavaju kada je reč o uključivanju mladih u situaciji smanjenih mogućnosti, a zatim kreirali preporuke za njihovo prevazilaženje.

Kao ključni izazovi za uključivanje mladih u situaciji smanjenih mogućnosti u kreiranje kulturnih sadržaja i rad institucija kulture prepoznati su:

  • nedostatak ljudskih i materijalnih resursa, 
  • odsustvo strukturne podrške, 
  • nerazumevanje potreba mladih i neadekvatna komunikacija sa njima, 
  • nepostojanje međusektorske saradnje i nepoverenje između organizacija civilnog društva i institucija kulture, 
  • nekoordinisanost u radu i dupliranje aktivnosti.

Definisane preporuke za prevazilaženje navedenih izazova su:

  • povećanje finansija sa republičkog i lokalnog nivoa za dugoročne programe, 
  • kontinuirano ispitivanje potreba mladih i kreiranje programa u skladu sa njima, 
  • redovno konsultovanje mladih i obezbeđivanje prostora za njihovo aktivno učešće u radu institucija kulture, 
  • edukacija zaposlenih u institucijama kulture o tome kako da kreiraju programe za mlade i o specifičnostima rada sa određenim grupama mladih, 
  • organizovanje događaja koji omogućavaju prostor za dijalog, razmenu praksi i intenzivnu komunikaciju, 
  • podizanje svesti javnosti i donosioca odluka o važnosti ovakvih programa, 
  • umrežavanje različitih aktera, 
  • kreiranje zajedničke platforme za evidenciju projekata i njihovih rezultata,, 
  • komunikacija sa mladima prilagođena njihovom jeziku i platformama koje koriste, 
  • uspostavljanje podsticajnog bodovnog sistema o volonterskim aktivnostima mladih koji će povećati motivacija za učešće mladih u programima.

Iako su za više od 60 odsto mladih kultura i umetnost važan deo života (podaci iz istraživanja koje je Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada - NAPOR sprovela 2022. godine), činjenica je da mladi nisu primarna ciljna grupa u institucijama kulture, naročito ne  mladi koji se nalaze u situaciji smanjenih mogućnosti. Kako bi se ova slika promenila, NAPOR je prethodnih godina realizovao smo više aktivnosti koje su usmerene na povezivanje sektora kulture sa omladinskim sektorom kako bi se kreirala zajednička platforma i ponudila sistemska rešenja kada je u pitanju zadovoljenje potreba mladih u oblasti kulture, a održana diskusija nastavak je te inicijative. Iako su na oba resorna ministarstva - Ministastvo kulture i Ministarstvo turizma i omladine upućeni pozivi za učešće na događaju, na nacionalnoj diskusiji nisu imali svoje predstavnike/ce. To pokazuje da je potrebno da se ovakvi događaji češće organizuju i da je neophodno povećati vidljivost o važnosti ove teme. NAPOR će u narednom periodu nastaviti da zagovara za uspostavljanje sistemske brige o mladima, a posebno o mladima koji se nalaze u situaciji smanjenih mogućnosti. 

Događaj “Kako osigurati dostupnost kulture i kulturnih sadržaja svim mladima?” je realizovan kao deo projekta „Кultura za sve mlade“ koji NAPOR sprovodi u okviru programa Beogradske otvorene škole „Dijalog promena“, koji finansira Evropska unija.