“Košnice aktivizma” naziv je projekta čije aktivnosti predstavljaju zajednički odgovor organizacija Beogradski centar za ljudska prava, FemPlatz i Nacionalne asocijacije praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) na upadljivo sužavanje prostora za rad i delovanje organizacija civilnog društva, naročito na lokalnom nivou, kao i na opšte pogoršanje stanja ljudskih prava u Srbiji.
Cilj projekta je da se, kroz unapređenje položaja pojedinaca i organizacija civilnog društva u jedinicama lokalne samouprave i njihovu aktivnu participaciju u donošenju odluka na lokalnom nivou, omogući pristup i efikasno uživanje ljudskih prava, s posebnim fokusom na žene i mlade.
Zajedničke projektne aktivnosti sprovodiće se u 10 jedinica lokalne samouprave na teritoriji Srbije: Pančevo, Požarevac, Užice/Sevojno, Zrenjanin, Sombor, Zaječar, Sremski Karlovci, Leskovac, Ćićevac, Sokobanja. Održaćemo niz radionica i fokus grupa, kao i intervjua i istraživanja, kako bismo stekli uvid u aktuelne probleme i izazove sa kojima se građani i aktivisti suočavaju na lokalnom nivou u kontekstu uživanja ljudskih prava i ostvarivanja rodne ravnopravnosti.
Nastojimo da kroz međusobnu saradnju i podršku jačamo mrežu organizacija i građana/ki na lokalnom nivou, da ih osnažimo i ohrabrimo kako bi se aktivnije uključili u procese kreiranja boljih javnih politika koje doprinose razvoju lokalnih sredina i kvaliltetnijeg života svih koji u njima žive.
U okviru projekta biće uspostavljena i virtuelna biblioteka o ljudskim pravima (Human Rights Support Hub) – lako dostupna platforma za organizacije civilnog društva i građane sa svim neophodnim informacijama o pojedinačnim pravima i mogućnostima njihove zaštite.
Projekat „Košnice aktivizma” nosi pun naziv „Civic Engagement Local Hives“ i sprovodi ga Beogradski centar za ljudska prava kroz partnersku saradnju sa organizacijom FemPlatz i Nacionalnom asocijacijom praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) uz finansijsku podršku Evropske unije u Srbiji. Projekat se realizuje od januara 2024. do decembra 2026. godine i ima za cilj unapređenje položaja građana u lokalnim sredinama kroz mogućnost efikasnog pristupa ljudskim pravima s fokusom na žene i mlade, kao i jačanje mreže organizacija civilnog društva i građana radi direktnog uticaja na sprovođenje neophodnih lokalnih politika, uz kontinuirano zagovaranje poboljšanja njihovog položaja u našem društvu pred domaćim i međunarodnim institucijama.