A A A

Za Milana Arsića omladinski rad je pomaganje mladima kojima je potrebna podrška, koji ne znaju kako da se adekvatno suoče sa svojim problemima, a nemaju sa kim to da podele.

Po njemu omladinski radnici i radnice su tu da saslušaju, pruže podršku, podignu im samopouzdanje, nauče ih da kritički posmatraju svet i da bolje razumeju kako društvo funkcioniše. Posmatrajući svoju prijateljicu kako se time bavi, i sam je dobio želju da radi na sebi, da pomaže drugima te da bude društveno koristan. Tako se pre 3 godine, početkom srednje škole aktivirao u Bečejskom udruženju mladih.

Zahvaljujući podršci koju dobija od svoje omladinske radnice i različitim aktivnostima neformalnog obrazovanja u kojima je do sada učestvovao, primetio je da je postao malo zreliji i ozbiljniji, da ima više samopouzdanja kao i da drugačije razmišlja u odnosu na svoje vršnjake. Unapredio je komunikaciju sa drugima, mnogo je staloženiji, smireniji i uvek pažljivo bira način na koji će nešto da kaže. Ranije je bio dosta povučen, bilo mu je nezamislivo da pristane da ga neko intervjuiše ili da javno nastupa pred bilo kim što više nije slučaj. Učešće u programima omladinskog rada pomaže mu i da lakše donosi odluke o svom životu pa i o budućoj profesiji. Kao posebno iskustvo izdvaja prošlogodišnje učešće na jednom višednevnom treningu gde je dosta naučio o omladinskom radu, ali i o sebi. Kroz vreme provedeno sa vršnjacima koje uglavnom ranije nije poznavao, ali i sa iskusnim omladinskim radnicima i radnicama odlučio je da se i sam posveti radu sa mladima.

Mladima bi poručio da pronađu svog omladinskog radnika ili radnicu jer će tako bolje napredovati i raditi na sebi te naučiti da razmišljaju „izvan kutije“. Milan smatra da kroz programe omladinskog rada mladi najbolje mogu da iskoriste svoje potencijale.

 Priredile: Milica Barać i Milica Lugumerski

Informacije o Bečejskom udruženju mladih nalaze se na: www.bum-becej.org 

Informacije o NAPOR organizacijama članicama nalaze se OVDE