Vladimir Budalić Buđa omladinski rad vidi kao jedan od osnovnih alata za menjanje društva.
Kaže da uloga omladinskih radnika nije da pruže pravac mladima, već da podstaknu kritičko razmišljanje i svesno odlučivanje; da omoguće alate i daju prostor mladima da razumeju svoje ciljeve i kapacitete, steknu svest o lokalnoj zajednici i važnosti svog doprinosa. Kad se to desi, šta god da izaberu je dobro i za njih i za okruženje.
Buđa kaže da se kad je počeo da se bavi omladinskim radom za njega poklopilo lepo i korisno, istinska motivacija da menja društvo i ono što ga suštinski interesuje i u čemu uživa, rad sa mladima. Kad priča o omladinskom radu, za njega je lokalna zajednica neraskidiv pojam, jer iz ovakvih programa izlaze mladi koji znaju šta žele i kako da dođu do toga, mladi koji žele da ostanu ili se vrate u svoju lokalnu sredinu jer imaju prostora da sprovedu svoje ideje. Program omladinskog rada vidi kao sponu između lokalne samouprave i mladih, zato što omogućava mladima da pronađu informacije duboko zakopane po arhivama, internet portalima i ostalim crnim rupama, osnažuje ih da učestvuju u procesima donošenja lokalnih politika, daju svoj doprinos razvoju mesta u kom žive.
Kaže da bez aktivnih mladih lokalne zajednice ne mogu da budu održive, jer ako se niko ne bavi razvojno mladima i ne pruža im priliku da iskoriste svoje najagilnije godine, stvara se struktura ljudi koji ne znaju kako da doprinesu, pa ili odlaze iz svoje zajednice ili ostaju u njoj kao potpuno pasivni građani.
Buđa je omladinski radnik u organizaciji Pokret gorana Vojvodine u Sremskim Karlovcima, mestu gde živi samo 1700 mladih ljudi. U mestu iz kog većina mladih odlazi u Novi Sad i tamo pronalazi svoja interesovanja, izazovno je kreirati dugoročni program i ovaj proces često zahteva kombinaciju strpljenja i pozivanja, motivisanja, povlačenja za rukav. Nakon nekog vremena, kada se sistem postavi kako valja i mladi prepoznaju gde dolaze i zašto su aktivni, razumeju zašto im je program potreban i koristan, sav trud se isplati. Sprovesti uspešan razvojni program za mlade u ovako malom mestu Buđa smatra za najveći izazov, ali podvlači i kao najveći uspeh u svom radu. Najviše mu znači kada mlada osoba prepozna i podeli da su joj iskustva iz programa pomogla da nešto postigne, napreduje, dostigne neki cilj.
Pored toga što ga ispunjava profesionalno, Buđa kaže da mu je omladinski rad doneo puno toga i na ličnom nivou. Kroz mentorisanje mladih uspeo je da bolje razume sebe i svoje postupke iz prošlosti. Ovaj posao mu stalno daje dodatnu motivaciju i energiju da se bavi pozitivnim promenama u društvu.
Stekao je, kako sam kaže, i puno „dosadnog“ znanja i veština koje su mu neophodne za ovaj posao a često se smatraju za manje važne i zanemaruju: od upravljanja projektima i finansijama do sitnih popravki i kreativnih „uradi sam“ rešenja za svakodnevne situacije. Važno mu je to što svakodnevno puno uči i radi na sebi, jer je svrha omladinskog rada da bude vođen potrebama mladih. Kaže da ovo često podrazumeva izlazak iz naše zone komfora kao omladinskih radnika kako bismo napravili prostor za mlade i program u kom će učiti ono što ih stvarno interesuje, a jedino ovakav program suštinski ima smisla.
Buđinu priču ispričali Ana Pecarski i Petar Đurović
Informacije o Pokretu gorana Vojvodine možete naći na www.pgv.org.rs
Informacije o NAPOR organizacijama članicama nalaze se OVDE.