Omladinski rad je zanimanje koje je zasnovano na suštinski etičkim principima i procesu podizanja svesti o sebi u kontekstu društva i zalaganju za poštovanje prava i dobrobiti celog društva. Jedinstvenost omladinskog rada se ogleda u tome što se vodi vrednostima i etičkim principima kada mladima pruža podršku u ličnom i socijalnom razvoju.
Prateći etičke principe omladinski radnici imaju obavezu:
- da promovišu i osiguraju dobrobit mladih;
- da poštuju i promovišu prava mladih da samostalno donose informisane odluke i izbore;
- da doprinesu društvenoj pravdi za mlade i društva u celini, kao i da ukazuju na nepravedne politike i prakse, te rade na njihovim promenama.
Imajući u vidu gore navedene principe, Savet za etička pitanja NAPOR-a kao telo zaduženo za praćenje primene Etičkog kodeksa u omladinskom radu, kao i radu sa mladima, oseća odgovornost da ukaže na društvenu pojavu koja stvara negativne posledice na razvoj i ponašanje dece i mladih, sa akcentom na maloletna lica.
Javne ličnosti koje imaju dalekosežan uticaj na decu i mlade, koje su popularne među mlađom publikom koja ih prati, podržava i u najmanju ruku obožava, od njih čini idole i na njih se ugleda, trebalo bi da imaju na umu prvenstveno pojam o tome kakav uticaj njihovo ponašanje ostavlja na razvoj tih mladih. Deca i adolescenti su uglavnom u početnoj fazi socijalnog razvoja i formiranja ličnosti, izuzetno podložni uticajima, naročito veoma popularnih ličnosti iz javnog života, posebno zabavnog karaktera. Javne ličnosti treba da prevashodno imaju informacije o svojoj ciljnoj publici i sadržaje svojih nastupa prilagode razvojnom aspektu te iste publike. Svaka odgovorna odrasla osoba koja se bavi javnim poslom, a samim tim utiče na formiranje ličnosti mnogih mladih osoba, treba da proceni efekat svojih postupaka na formiranje stavova i vrednosti kod svoje ciljne publike. Naglašavamo da su posebno maloletna lica, deca i adolescenti podložni uticajima “idola” koji formiraju njihovu ličnost na nesvesnom nivou. Izuzetno im je važno šta društvo priča o njima, nemaju dovoljno životnog iskustva ni proverenih informacija na osnovu kojih bi donosili kvalitetne odluke. Nemaju dovoljno samopouzdanja ni sigurnosti da svoje odluke iskažu odlučno u svakom trenutku, ne plašeći se osude vršnjaka, okoline ili društva.
Javne ličnosti koje svesno izlažu sebe pred očima publike su odgovorne za svoje ponašanje. Odgovorne su za uticaj koji imaju na svoju publiku. Odgovorne su jer su u trenutku kada su rešile da budu “javne” ličnosti preuzele tu odgovornost na sebe dobrovoljno. U skladu sa tim, treba i da snose posledice te odgovornosti ukoliko se ukaže potreba za tim.
SEP kao telo Nacionalne asocijacije praktičara i praktičarki omladinskog rada osuđuje svako iskorišćavanje pozicije moći javnih ličnosti prema bilo kojim, a naročito maloletnim licima. Takvo ponašanje je prevashodno zakonski kažnjivo. Sa druge strane, kao telo koje doprinosi društvenoj pravdi za decu i mlade, apelujemo na sve građane i građanke da osude svako ponižavanje, iskorišćavanje ili podsmevanje maloletnih lica ili mladih osoba, koje su određene odluke donele iz pozicije osobe u razvoju pod uticajem osobe na poziciji moći. Osoba na poziciji moći za takvu vrstu zloupotrebe svog položaja ne bi smela da ima opravdanje.
Društvo prvenstveno mora da zaštiti one koji su na rubu ismevanja, ponižavanja ili još gore društvene osude zbog položaja u koji su “uvučeni”. Društvo mora da stane na stranu mladih osoba i bude njihova potpora i snaga u odnosu na osobe koje smatraju da im moć dozvoljava ovakve radnje.
Mi kao praktičari i praktičarke omladinskog rada zalažemo se za jednaku pravdu za sve, za jednake šanse i mogućnosti za sve mlade, za pravo na kvalitetan rast i razvoj svakog deteta. Da bi se to ostvarilo, odgovornost je na društvu i svima nama da kreiramo okruženje u kojem će to biti moguće.
Savet za etička pitanja NAPOR-a
07.07.2020.