A A A

PRVIH 10 godina NAPOR-a započinjemo čestitkama predsednica asocijacije od nastanka do danas:

Vanja Kalaba, Violeta Stanković i Marijana Rodić

Drage NAPORašice i NAPORaši,

Da li je omladinski rad i rad sa mladima jedno te isto, ili?

Sa ovim pitanjem smo započeli prvu dekadu rada NAPOR-a.

Pre dve nedelje sam bila u Finskoj na konferenciji; „Education and Training Pathways of Youth Workers“, gde su najavljene ključne teme za budući razvoj omladinskog rada, a to su; definisanje omladinskog rada, profesionalizacija i osiguranje kvaliteta.

Pomislila sam u sebi; Ma daj, stvarno?! Sada to stavljate na agendu kada smo mi već sve prežvakali.

Tokom izlaganja sam sa ponosom istakla da je Srbija započela diskusiju na navedene teme pre 10 godina.Ljudi, shvatila sam koliko smo samo bili hrabri. Definisali smo šta jeste omladinski rad, a šta nije? Glasno smo izgovorili da iako radite dobar posao sa mladima, to ipak nije omladinski rad, ali ostavljamo otvorena vrata ukoliko hoćete da učite. Na Evropskom nivou, upravo nedostaje ta hrabrost koja će vinuti omladinski rad u dalji razvoj.  Zaustila sam da kažem kako je Srbija štiklirala taj deo, ali sam istog momenta ponovo shvatila značenje rečenice koje sam toliko puta izgovorila; Omladinski rad je kontinuirani edukativni proces, koji zahteva kontinuirani konstruktivni dijalog i reflektivnu praksu.

Istina, Srbija ima mehanizme za osiguranje kvaliteta i zbog toga smo prepoznati kao primer dobre prakse na evropskom nivou.  Međutim, iskreno, koliko smo danas otvoreni i motivisani da svaki dan budemo bolji, inovativniji, da se strastveno borimo? Još jedna istina; ima nešto i u uslovima i okruženju. Ipak, omladinski rad nije ni započeo svoj razvoj u idili, naprotiv, započeo je kao odgovor na sve čemu smo se protivili - jer svi smo mi pomalo u duši buntovnici! A, gde danas crpimo tu buntovničku motivaciju?

Bili iskreni ili ne, nova generacija Z je odlučna da nas baš nauči toj lekciji. Šta je kvalitetan program danas za ovu generaciju, kada se Srbija kao i čitava Evropa suočava sa krizom demokratskih vrednosti? Šta je naša uloga, odgovornost i odgovor na stanje da se mladi, baš kao i demokratske vrednosti uzimaju zdravo za gotovo i gde nas to dovodi?

U 2019. godini, posle 8 godina, kada smo prvi put predali zahtev, dobili smo svoju šifru 3412.03 čime smo korak bliže ka prepoznavanju zanimanja omladinskog rada. Slavili smo i treba da slavimo!

Korak bliže, ali ne i tamo gde želimo da budemo.A gde želimo da budemo?

U omladinskim centrima, školama, da li želimo da omladinski radnici i radnice budu i socijalni radnici i radnice, učitelji i učiteljice u školama, radnici i radnice u muzejima, sportski radnici i radnice?

Kako ostvariti održivost, priznavanje i prepoznavanje? Koja je uloga obrazovanja omladinskih radnika i radnica od neformalnog do formalnog obrazovanja od osnovnih, master pa i doktorskih studija?

To još ne znamo ili nešto znamo,  ali odgovor za ovo strateško pitanje leži u na oko lakoj, ali vrlo kompleksnoj dilemi;

Da li je omladinski rad zanimanje ili metoda ili oboje?

Drage i dragi, dekada prošla, ali pitanja i dilema ništa manje.

Srećna nam 10-godišnjica i da smo živi, zdravi, argumentovani, reflektivni, otvoreni, strastveni, manje egoistični i što bi u Bosni rekli; uzbrdo brzi! 

Trebaće nam, jer idemo dalje!

Vanja Kalaba

Predsednica NAPOR (2009-2014)

--

Drage NAPOR-ašice i dragi NAPOR-aši,

Čestitam nam prvih deset NAPOR-nih godina!

Ovu desetogodišnjicu definitivno je obeležio početak 2019 i konačno dobijanje šifre zanimanja. Nakon toliko pokušaja da se posle izjave da si omladinski/a radnik/ca smisleno odgovori na pitanje „Omladinski šta? Pa to ne postoji.“ konačno imamo odakle da počnemo! To je uspeh svih nas a ne Sekratarijata ili ljudi koji upravljaju NAPOR-om.

NAPOR smo mi i koliko sami budemo doprinosili, NAPOR ideja će praviti promene. A ja verujem da dajemo maksimum iako nam okolnosti u kojima danas radimo postavljaju dileme i izazove.

Želim nam da nas ta NAPOR ideja još uvek vezuje, da ne odustajemo i da nam svaka naredna godišnjica bude ona najbolja.

Da nam živi omladinski rad!!!

Violeta Stanković,

Predsednica NAPOR (2014 - 2018)

--

Drage, vredne i predane, koleginice i kolege omladinski lideri/ke i omladinski radnici/e i svi oni/e koji osećaju pripadnost NAPOR-u,

Srećna nam jubilarna deseta NAPOR godišnjica rada i razvoja!

Hvala svima na uloženom trudu da programi za mlade žene i muškarce budu participativniji, inkluzivniji, inovativniji, bezbedniji, vidljiviji i održiviji.

Proteklih 10 godina prošlo je kao tren a uložena energija svih nas doprinela je pozitivnim promenama na nivou pojedinaca/ki, grupa i lokalnih zajednica, ujedno i na nivou prepoznavanja i priznavanja zanimanja. Bilo je i različitih izazova na NAPOR desetogodišnjem putešestviju no posvećenost viziji da mladi u Srbiji imaju kvalitetnu profesionalnu podršku održavala nas je na odabranom kursu.

Idemo dalje!

Želim nam svima puno sreće i uspeha u radu.

Marijana Rodić,

Predsenica NAPOR (2018 - )