A A A

Prethodne sedmice NAPOR je u Ekološkom centru Radulovački u Sremskim Karlovcima održao prvi modul obuke za pripremu programa u okviru implementacije "Garancija za mlade".

Trening je okupio 21 predstavnika/cu organizacija civilnog društva koje sprovode omladinski rad. Održale su ga omladinske radnice Violeta Stevović i Ivana Barać, a fokus je bio na razvoju programa omladinskog rada i pripremi dokumentacije za sticanje statusa JPOA (Javno priznati organizator aktivnosti obrazovanja odraslih) – što je važan korak ka uključivanju organizacija u sprovođenje programa Garancija za mlade. Kroz interaktivan rad, razmenu iskustava i mentorsku podršku, organizacije su započele proces formalizacije svojih usluga za mlade. Ovo je bila i prilika za postavljanje temelja za održive modele rada sa mladima, naročito u ruralnim sredinama. 

ŠTA SU GARANCIJE ZA MLADE?

Program Garancija za mlade  je evropski model koji se sada uvodi i u Srbiji. Ima za cilj da mladima (do 30 godina) olakša prelazni period između završetka obrazovanja i zaposlenja ili period nakon gubitka posla. Funkcionišu tako što se mlada osoba koja je nezaposlena prijavi Nacionalnoj službi za zapošljavanje i u roku od četiri meseca država je u obavezi da joj obezbedi kvalitetnu ponudu za zaposlenje, nastavak obrazovanja ili stručnu praksu. Kako bi se mladima obezbedila sistemska podrška, u ovom programu sarađivaće različiti akteri: resori nadležni za rad i zapošljavanje, socijalna pitanja, obrazovanje, omladinu, privredu i finansije, poslodavci, organizacije civilnog društva, kancelarije za mlade... U prvoj fazi, Garancije za mlade biće pilotirane u Sremskoj Mitrovici, Nišu i Kruševcu, a nakon toga trebale bi da krenu da se primenjuju u celoj Srbiji.

Kakvu ulogu imaju omladinski radnici i radnice u ovom programu?

Kako bi se mladi informisali o Garancijama i pristupili ovom programu, jedan od ključnih aktera su omladinski radnici i radnice. Oni čine most između mladih i šire zajednice i institucija, pružaju im kontinuiranu podršku i stvaraju bezbedno okruženje za njihov lični i profesionalni razvoj. Sa obzirom na to da su oni profesionalci/ke koji imaju potrebne kompetencije za rad sa mladima i aktivni su u svojim lokalnim zajednicama, njihova uloga u ovom programu će biti da dosegnu mlade u NEET statusu (mladi koji nisu u sistemu obrazovanja, nisu zaposleni, niti su na stručnoj obuci) i pripreme ih za ulazak u program. Pod "pripremom" se misli na pružanje usluga karijernog vođenja i savetovanja, psihološke podrške, podrške iz domena usluga socijalne zaštite, mentorstva i savetovanja, sprovođenje obuka iz oblasti prenosivih (mekih) veština itd.

Važno je napomenuti da bi za mladu osobu bilo značajno da ima omladinskog radnika/cu uz sebe ne samo pre ulaska u program, već i nakon, a posebno kada govorimo o mladima u riziku - mladi koji su žrtve fizičkog ili seksualnog nasilja, koji su napustili školu, počinili nasilno ili delinkventno delo, pokušali samoubistvo, kao i mladi pripadnici/e nacionalnih manjina, mladi sa invaliditetom, i mladi iz centara socijalnih zaštita ili bez prethodnog roditeljskog staranja... Njima je najizazovniji period koji dolazi nakon zaposlenja, kada promene okruženje i treba da se prilagode. Najveća verovatnoća je da će tada odustati, što predstavlja problem jer u tom slučaju ne mogu ponovo da se prijave na program. Omladinski radnik/ca je tada tu da im pomogne da vrate motivaciju, da rade na sebi i jačaju svoje kapacitete i prosto osoba kojoj će moći da ispričaju svoj dan i izazove sa kojima se suočavaju. 

ŠTA JE JPOA STATUS I KAKVE VEZE IMA SA SVIM OVIM?

Kako bi organizacija civilnog društva koja sprovodi omladinski rad mogla biti angažovana za dosezanje mladih u okviru programa Garancija za mlade, ona mora da stekne status Javno priznatog organizatora aktivnosti obrazovanja odraslih (JPOA), a akreditaciju programa odobrava Agencija za kvalifikacije.

Šta JPOA status donosi organizacijama koje sprovode omladinski rad?

  • Pravo da sprovode program neformalnog obrazovanja namenjen mladima, koji je priznat od strane sistema;
  • Veću mogućnost učešća u državnim programima, kao što je program Garancija za mlade;
  • Veću prepoznatljivost i kredibilitet programa, ali i same organizacije;
  • Pristup finansijskoj podršci.

Dakle, sticanje ovog statusa nije samo administrativna procedura, nego i prilika da vaš rad dobije širu podršku i uticaj. Sa obzirom na to da podnošenje zahteva za sticanje statusa nije baš najjednostavnije NAPOR je organizovao gore pomenutu obuku. Kroz prvi modul su se predstavnici/e organizacija detaljnije upoznali sa programom Garancija za mlade i JPOA statusom, dobili su podršku da razviju program omladinskog rada koji žele da akredituju.

Drugi modul obuke biće održan u junu, a kroz ceo proces NAPOR organizacijama pruža i mentorsku podršku kako bi prijava i program bili što kvalitetniji.

Obuka je održana u okviru projekta "A Rural Approach to Youth Work Empowerment", koji NAPOR realizuje uz podršku Nemačke razvojne saradnje kroz projekat “Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji” koji sprovodi GIZ u partnerstvu sa Ministarstvom turizma i omladine Republike Srbije.