Savet za etička pitanja SEP kao telo koje je zaduženo za promociju i primenu etike u radu sa mladima u okviru Nacionalne asocijacije praktičara i praktičarki omladinskog rada obraća vam se povodom promotivne kampanje najave Divine awakening festivala.
Poštovani predstavnici i poštovane predstavnice Exit fondacije,
Savet za etička pitanja SEP kao telo koje je zaduženo za promociju i primenu etike u radu sa mladima u okviru Nacionalne asocijacije praktičara i praktičarki omladinskog rada obraća vam se povodom promotivne kampanje najave Divine awakening festivala, tačnije u vezi sa fotografijom koja ju je pratila (ovde možete videti sliku).
Na fotografiji su fotografisane tri žene koje nage leže ispod zastava Srbije, Hrvatske i Crne Gore koje čine celinu odnosno izgledaju kao jedna velika zastava.
Poruka o pomirenju, međusobnom povezivanju stanovnika zapadnog Balkana je nešto što je dobrodošlo i više nego potrebno u ovom, u svakom smislu, još uvek nestabilnom periodu u kome preovladavaju nacionalne i verske tenzije. Naročito je važno među mladima promovisati vrednosti tolerancije, zajedništva, ravnopravnosti, suživota, prava mladih da donose svoje izbore i odluke, promovisanje pravde za mlade i društvo u celini što su i neki od etičkih principa na kojima se zasniva i omladinski rad, a koje i vi želite da promovišete kroz aktivnosti Exit fondacije. Pored dobre namere veoma je važan i način na koji će poruka biti poslata javnosti kako u verbalnom tako i u vizuelnom smislu.
Fotografija nagih devojaka koje leže ispod zastave nije nešto što niti u vizuelnom, a niti u duhovnom smislu doprinosi pomirenju. Ovakav način korišćenja ženskog tela u promotivne svrhe ne smanjuje stege već podstiče mizoginiju, predstavlja eksploataciju ženske seksualnosti i lepote u svrhu privlačenja pažnje i veće vidljivosti festivala što svakako može samo povećati stereotipno shvatanje o ženama i sasvim suprotno od vaše ideje promovisati patrijarhat u kome je žena prvenstveno seksualni objekat, a ne biće koje pored svoje seksualnosti ima i mnoge druge veoma vredne osobine, sposobnosti i znanja koja su na dobrobit celokupnoj društvenoj zajednici. Takođe, ukoliko promovišemo zajedništvo i princip nediskriminacije veoma je važno da i vizuelni, kao i svaki drugi propratni materijal i aktivnosti obuhvate i ostale države zapadnog Balkana što u vizuelnom delu promocije festivala nije bio slučaj, jer su izostavljena državna obeležja određenih zemalja, poput Bosne i Hercegovine, koju pominjete u vašoj kampanji.
Ovom prilikom želimo i da ukažemo na važnost razgovora o temama poput ravnopravnosti žena u društvu, ženske solidarnosti, nenasilja i prevencije nasilja u partnerskim i svim drugim odnosima. Iskreno verujemo da ćete naše saopštenje razumeti kao najbolju nameru za primenom etičkih i profesionalnih principa u radu sa mladima u njihovom najboljem interesu. Nadamo se da ćete ovo promišljanje i preporuku uzeti u obzir prilikom kreiranja promotivnih kampanja i kreiranju vaših narednih aktivnosti.
Takođe, iskreno se nadamo da ćemo kao telo koje je, u okviru asocijacije koja okuplja 49 organizacija koje rade sa mladima, zaduženo za primenu i promociju etike i fondacija Exit, kao organizacija u čijem fokusu su mladi, imati priliku za saradnju kako bismo rad sa mladima podigli na nivo koji odgovara na njihove potrebe, te garantuje kvalitet za koji se zalažemo.
Sa poštovanjem,
Savet za etička pitanja
Nacionalne asocijacije praktičara i praktičarki omladinskog rada
27. 9. 2021.