A A A

Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada – NAPOR izražava duboko žaljenje zbog tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu i iskreno saučešće porodicama žrtava. Takođe, želimo da povređenima u ovoj tragediji uputimo iskrene reči saosećanja i poželimo im brz i uspešan oporavak.

Tragedija u kojoj je život izgubilo 15 ljudi, a dvoje je i dalje u teškom stanju, podseća nas na važnost očuvanja sigurnosti u javnim prostorima. Ugroženost tih prostora direktno ugrožava bezbednost svih građana, uključujući decu i mlade, kao što smo, nažalost, i videli.

Zakon o mladima Republike Srbije prepoznaje značaj stvaranja sigurnog i podsticajnog okruženja za život i razvoj mladih. Ovaj zakon jasno naglašava obavezu države i svih društvenih aktera da kroz saradnju unapređuju kvalitet života mladih, uključujući bezbednost javnih prostora i infrastrukture. Poverenje mladih u institucije gradi se kroz odgovornost, transparentnost i doslednost u sprovođenju prava i pravde.

Ističemo da je sloboda mirnog okupljanja zagarantovana Ustavom Srbije, kao i brojnim međunarodnim dokumentima poput Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i slobodama, Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i drugim značajnim aktima. Kao takva, ona je temeljna vrednost i tekovina demokratije. Stava smo da je omladinski aktivizam učešćem u okupljanju prihvatljiv ukoliko ne afirmiše mržnju, diskriminaciju i nasilje.

Imajući u vidu poslednji "Uvid u položaj mladih aktivista i aktivistkinja" u izdanju Krovne organizacije mladih, smatramo da reakcije države koje uključuju represiju i nasilje nisu rešenje, već samo produbljuju nepoverenje. Potrebno je pokazati doslednost u sprovođenju zakona, ali i u primeni pravde. Primena zakonskih mera prema mladima mora biti adekvatna u skladu sa objektivno utvrđenim uslovima postupanja, pozitivnom praksom, i jednakog odnosa prema svakom građaninu i građanki bez represije i zastrašivanja, zatvaranja i kažnjavanja „za primer“ drugima! Verujemo da pravda u Srbiji ne sme biti privilegija, već pravo svakog pojedinca. Očekujemo procesuiranje svih odgovornih za nemar koji je doveo do tragedije, kao i pravovremeno, tačno i relevantno izveštavanje javnosti.

Pozivamo omladinske radnike i radnice da, poštujući najbolji interes mladih i njihovo pravo da donose sopstvene odluke i formiraju stavove, informišu i edukuju mlade o nenasilnim načinima izražavanja i aktivizma, uz naglasak na mere sigurnosti i bezbednosti, kao i kontakte za pomoć u slučaju ugroženih prava i bezbednosti. Vaša uloga u promovisanju vrednosti omladinskog rada ključna je u ovim izazovnim vremenima. Takođe, podsećamo vas da pružate međusobnu podršku i diskutujete o pitanjima koja se tiču mladih, aktivizma i društvenih promena. Neretko bivamo targetirani i od strane kolega, ne samo institucija ili medija, naročito u uslovima podeljene javnosti. Moramo biti podrška jedni drugima, čak i kada želimo da samo zaćutimo.

Mladi, vaš glas je važan i imate pravo da ga izrazite na način koji doprinosi pozitivnim promenama u društvu. Nasilje nije rešenje; poštovanje drugih omogućava postizanje trajnih i značajnih promena. Vaša aktivna uloga u društvu, uz poštovanje zakona, ključ je izgradnje pravednijeg i sigurnijeg okruženja. Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije nastalo je kao rezultat građanskog aktivizma, u kojem su mladi i njihovi predstavnici imali ključnu ulogu. Podsećamo sve mlade da imaju pravo da odluče da li žele da učestvuju u bilo kojem vidu građanskog aktivizma, bez straha da budu targetirani ili marginalizovani zbog svojih odluka ili neslaganja sa razlozima organizovanja.

Apelujemo na medije da prepoznaju svoju odgovornost u izveštavanju o mladima i njihovim stavovima. U trenutnoj situaciji, gde su neki mediji skloni da targetiraju mlade i aktiviste, važno je da izveštavanje bude objektivno, odgovorno i bez predrasuda. Mediji imaju ključnu ulogu u oblikovanju javnog mnjenja, a njihov zadatak je da promovišu dijalog, razumevanje i pomirenje, a ne polarizaciju i stigmatizaciju. Pozivamo predstavnike i predstavnice medija da pruže prostor svim stranama, uključujući i one koji se protive određenim politikama, kako bi se očuvala sloboda izražavanja i sprečila medijska manipulacija koja može dodatno ugroziti poverenje mladih u institucije i društvo u celini.

Zbog toga što tragični događaj ne sme ostati samo još jedna tragedija na spisku, već prelomna tačka u izgradnji sigurnijeg i odgovornijeg društva, moramo reagovati. Od svih aktera očekujemo odgovorno delovanje, dugoročne sistemske promene i kontinuiranu posvećenost stvaranju društva koje mlade vidi kao partnere, a ne kao protivnike.