Od 19. do 21.01.2018., u novosadskom Startit centru organizujemo prvi hakaton namenjen alatima za online učenje u neformalnom obrazovanju.
Šta je hakaton?
Hakaton je događaj na kome želimo da okupimo praktičare/ke u omladinskom radu i neformalnom obrazovanju, naročito one koji koriste online učenje u svom radu, i spojimo ih sa mladim stručnjacima iz oblasti internet tehnologija, kako bi zajednički razvijali ideje za nove online alate u ovoj oblasti. Tokom 48 sati trajanja hakatona, učesnici/ce će raditi u timovima na idejama koje prvenstveno treba da poteknu od omladinskih radnika/ca, trenera/kinja, edukatora/ki sa iskustvom u online učenju. Na kraju će svi timovi predstaviti razvijene ideje pred žirijem koji će odabrati pobednike.
Zašto?
Od kada je NAPOR uveo online učenje u svoje redovne obuke nailazili smo na različite izazove koji se tiču nedostatka alata koji bi iskustvo online učenja učinilo bliskim principima neformalnog obrazovanja. Međunarodni projekat koji sprovodimo u okviru Erazmus + programa ima za cilj unapređenje kvaliteta online učenja u neformalnom obrazovanju, a jedan veliki deo ovog projekta odnosi se upravo na kreiranje novih alata i metoda koje bi iskustvo online učenja učinili interaktivniijim i omogućilo učesnicima da budu aktivniji i angažovaniji.
Učesnici događaja
Hakaton će biti prilika za ostvarivanje saradnje između omladinskih radnika/ca i IT stručnjaka. IT stručnjaci će biti pozvani da se prijave pojedinačno ili u okviru već formiranih timova. Svakom od timova bi trebalo da se priključi najmanje jedan praktičar/ka iz oblasti omladinskog rada ili neformalnog obrazovanja, iz organizacija članica NAPOR.
Od praktičara/ki omladinskog rada i neformalnog obrazovanja koji dolaze ispred NAPOR članica, očekujemo da:
- Imaju bogato iskustvo i razumevanje neformalnog obrazovanja;
- Imaju iskustva u online učenju, poželjno kao kreatori sadržaja u online učenju;
- Budu spremni da svoje iskustvo dele sa ostalim članovima/cama svog tima;
- Budu spremni da aktivno učestvuju u razvoju ideje tokom trajanja hakckathona;
- Budu spremni da ukoliko njihov tim bude izabran za dalju podršku, nastave da rade na razvoju ideje i nakon završetka događaja.
Od stručnjaka/kinja i studenata/kinja iz oblasti internet tehnologija očekujemo da:
- Budu motivisani za razvijanje novih alata za online učenje;
- Budu spremni za saradnju sa omladinskim radnicima/cama, trenerima/kinjama na razvijanju zajedničkih ideja;
- Budu spremni da ukoliko njihov tim bude izabran za dalju podršku, nastave da rade na razvoju ideje i nakon završetka događaja.
Od svih učesnika/ca očekujemo dobro raspoloženje, otvorenost, timski duh i kreativnost.
Rezultati hakatona
Očekujemo da timovi razvijaju ideje za različite aplikacije koje mogu pomoći praktičarima da učine online učenje bližim neformalnom obrazovanju. Aplikacije mogu biti kreirane za različite platforme i operativne sisteme, ali moraju biti dostupne za korišćenje praktičarima/kama u online učenju, kao i mladima bez novčane nadoknade.
Poslednjeg dana događaja, komisija će izabrati najmanje jednu ideju koja će dobiti nagradu i dalju podršku u razvoju, kao i u distribuciji i promociji.
Prijava
Prijavni formular za praktičare/ke omladinskog rada i neformalnog obrazovanja možete naći OVDE.
Pored popunjene prijave, zainteresovani predstavnici/ce organizacija članica NAPOR treba da dostave i potvrdu organizacije članice u kojoj je naveden vremenski okviru u kom je osoba aktivna u organizaciji, kao i pozicija i odgovornosti. Potvrda mora biti dostavljena na memorandumu organizacije, sa potpisom i pečatom ovlašćenog lica. Skeniranu potvrdu poslati na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .
Rok za prijavu praktičara/ki iz organizacija članica NAPOR je 26.12.2017. godine, a svi prijavljeni će dobiti informaciju o selekciji najkasnije do 29.12.2017.
Prijavni formular za stručnjake/kinje i studenate/kinje iz oblasti internet tehnologija nalazi se OVDE.
Rok za prijavu je 15.01.2018.
Praktične informacije
Hakaton će se održati u prostorijama Startit centra u Novom Sadu, Mike Antića 2 gde će biti obezbeđena sva potrebna tehnička oprema, kao i hrana i osveženje za sve učesnike/ce. Za učesnike/ce koji dolaze izvan Novog Sada biće obezbeđen smeštaj u obližnjem hostelu, kao i refundacija putnih troškova.