Smernice za omladinske radnike i radnice: Dobrovoljno i aktivno učešće mladih (2023)
Ove smernice nude podsetnik: zašto i kako učestvovati i biti društveno angažovan u periodu odrastanja i mladosti u Srbiji. Podsećaju na odgovorne načine uključivanja mladih, odgovornosti i prava, ali i stvari koje ne smemo zaboraviti i/ili zanemariti u procesima uključivanja mladih i stavljanja pred čin donošenja odgovrnih odluka za sebe, druge i/ili zajednicu. Sa odlukama se mladi svakodnevno suočavaju, bore se, odlažu ih ili ponekad donose pogrešne odluke, zato im je potrebna podrška, informacija, savet, ali i kompetencije da se izbore kako sa svakodnevnim, tako i sa životnim odlukama: školovanje, zaposlenje, partnerski odnosi, stanovanje, bezbednost i dr. Mladi, ukoliko su zaista uključeni u zajednicu i procese, kroz omladinski rad, stalno preispituju svoje vrednosti, prava i odgovornosti prema sebi, drugim ljudima i zajednici. Smernice su nastale u okviru projekta "Having a voice, having a choice" koji NAPOR sprovodi u saradnji sa UNICEF-om.
Smernice za kreiranje međusektorskih usluga za mlade (2022)
Smernice imaju za cilj da olakšaju uspostavljanje međusektorskih usluga koje doprinose boljem položaju mladih i prepoznavanju omladinskog rada na lokalu, kao i jačanje kapaciteta mreže kroz razvoj mrežnog zagovaračkog pristupa NAPOR-a i širenja grupa podrške. Smernice su kreirane u okviru projekta ,,Važno je - sistemska rešenja za mlade" koji sprovodi NAPOR sa partnerima Omladinom JAZAS Novi Sad, Omladinom JAZAS-a Kragujevac i Urban Stream-om iz Požarevca, a u sklopu projekta ,,Zajedno za aktivno građansko društvo - ACT", koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative uz podršku Vlade Švajcarske.
Smernice za mobilizaciju roditelja (2022)
Projekat ,,Važno je - sistemska rešenja za mlade" usmeren je ka roditeljima i ima za cilj unapređenje usluga omladinskog rada kroz saradnju i mobilizaciju roditelja za adresiranje pitanja od značaja za mlade na lokalnom i nacionalnom nivou. Smernice treba da olakšaju buduće mobilizacije roditelja i kreiranje programa namenjenih njihovom uključivanju. Projekat sprovodi NAPOR sa partnerima “Omladinom JAZAS-a Kragujevac”, “Omladinom JAZAS Novi Sad” i “Urban Stream”-om iz Požarevca u sklopu projekta „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative, a uz podršku Vlade Švajcarske.
Priručnik o etici u onlajn omladinskom radu (2022)
Tokom pandemije mnoge aktivnosti mladih izmeštene su u digitalnu sferu. Svi članovi omladinske politike prilagođavali su se i susretali sa raznim izazovima. Ovaj priručnik nastao je iz potrebe da se etički pristupi onlajn omladinskom radu i početna je tačka za sve koji počinju da istražuju ili već neko vreme praktikuju onlajn omladinski rad. Izrađen je u okviru projekta „Omladinski rad u fokusu od lokalnog do nacionalnog nivoa“ koji sprovodi Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada, a finansira Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije.
Praktičan vodič za terenski omladinski rad (2021)
Već se duže vreme omladinski sektor u Srbiji pita koji su to načini da se dosegnu nove generacije mladih. Očigledno je da klasične metode nisu uvek dovoljno efikasne, odnosno ne uspevaju da dosegnu i uključe veći broj mladih, pogotovo onih koji su u riziku od socijalne isključenosti. Ova publikacija treba da posluži kao inspiracija omladinskim radnicima/cama. Vodič je nastao u okviru projekta „NAŠA ZAJEDNICA, NAŠA BUDUĆNOST – veća saradnja i zapošljavanje mladih“ koji je realizovan uz finansijsku pomoć Evropske unije.
Vodič za organizovanje kvalitetnih radnih praksi (2021)
Radne prakse predstavljaju programe sticanja radnog iskustva koji uključuju učenje i obuku, a koji se sprovode u cilju unapređivanja zapošljivosti i tranzicije ka zaposlenju. Po tome što je njihov cilj sticanje novih znanja i veština i kvalitetnog radnog iskustva, radne prakse se razlikuju od volontiranja, koje se obavlja za opšte dobro ili za dobro drugog lica. Vodič je nastao u okviru projekta „NAŠA ZAJEDNICA, NAŠA BUDUĆNOST – veća saradnja i zapošljavanje mladih“ koji je realizovan uz finansijsku pomoć Evropske unije.
Brošura o inspirativnim praksama omladinskog rada u ruralnim sredinama Korak ka boljem omladinskom radu u ruralnim sredinama (2020)
Izradom ove brošure želimo da osnažimo omladinske radnike/ce koji su aktivni u ruralnim područjima. Iako se akcenat stavlja na područje Slovenije, Hrvatske i Srbije, može da bude korisna i omladinskim radnicima iz drugih ruralnih krajeva širom Evrope. Pošto obuhvata mogućnosti za finansiranje i glavne politike o omladinskom radu. Možete čitati bilo kojim redom. Ako tražite sveže ideje za svoj novi projekat, počnite od strategija i politika usmerenih ka omladinskom radu u ruralnim sredinama i mladim ljudima u prvom delu. Tako ćete bolje razumeti najnovije trendove u omladinskom radu (u ruralnim sredinama). Ova brošura pripremljena je u okviru “Erasmus+ KA2” projekta – “Pod lupom: omladinski rad u ruralnim sredinama!” u partnerstvu između “NAPOR-a” (Srbija), “Prizme” (Hrvatska), “Idrije 2020” (Slovenija) i dva instituta za istraživanje: “Instituta društvenih nauka” (Srbija) i “Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar” (Hrvatska).
Edukativni paket za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva mladih i za mlade i kancelarija za mlade za socijalno uključivanje mladih iz osetljivih grupa (2020)
Collection Book "EDUCATIONAL PRACTICES FOR YOUTH WORKERS" (2019)
Publikacijaje nastala kao rezultat projekta „Omladinski rad i omdinski radnici/ce širom Evrope - primeri dobre prakse o volontiranju, zapošljavanju, obrazovanju i obuci“. Svrha ove publikacije jeste da poboljša protok informacija o pristupu različitim obrazovnim mogućnostima za omladinske radnike/ce i promoviše primere dobrih praksi koji se fokusiraju na kvalitet, inovacije i prepoznavanje/priznavanje omladinskog rada širom Evrope. U publikaciji su prezentovani primeri dobre prakse devet zemalja okupljenih oko projekta. Podeljeni su u dva dela i to na:
- Prakse usmerene ka usavršavanju omladinskih radnika/ca;
- Ideje i prakse za razvoj omladinskih incijativa i projekata;
Prezentovani primeri dobre prakse obuhvataju sve nivoe: lokalni, regionalni, nacionalni i međunarodni, a bave se sledećim temama: zagovaranjem (kako da omladinski rad postane vidljiv i važan za društvo), obrazovanjem i obukama omladinskih radnika/ca (formalnim i neformalnim), zapošljavanjm omladinskig radnika/ca.
Uzdizanje omladinskog rada iznad granica - Međusobno i zajedničko učenje Srbije i Estonije (2019)
Dokument koji se nalazi pred vama jedan je od glavnih rezultata međunarodnog projekta „Uzdizanje omladinskog rada iznad granica“ (Youth work - uprising beyond the borders), koji su sproveli Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) i Estonski centar za omladinski rad - Eesti Noorsootöö Keskus. Glavni fokus publikacije je demonstriranje konteksta omladinskog rada, saradnje sa institucijama za mlade i prikazivanje primera omladinskog rada koji se praktikuju u dvema zemljama. Važni delovi analize orijentisani su na istraživanje izazova koji postoje u svakoj zemlji, od institucionalnog okvira do dostupnih metoda i alata.
Publikacija „Onlajn trening omladinskih radnika“ (Online training of Youth Workers 2018)
Publikacija je praktično uputstvo za omladinske radnike/ce, sa fokusom na osmišljavanje i facilitaciju onlajn obuka. Zasnovana je na realnim primerima iz prakse. Rezultat je projekta za izgradnju kapaciteta pod nazivom „European Wide Web of Youth Work“ koji su sprovele organizacije iz sedam evropskih zemalja: Associazione Interculturale NUR – assonur (Italija), BV Jong (Holandija), Croatian Youth Network (Hrvatska), NAPOR (Srbija) – applicant/leading partner, Nectarus (Litvanija), POYWE (Austrija), Socialna Akademija (Slovenija) uz podržku Evropske unije u okviru Erazmus+ programa.
Omladinski rad - Jedna priča sa 40 naslova (2018)
Početkom 2018. godine NAPOR je sproveo kampanju o značaju omladinskog rada sa ciljem da se omladinski rad prepozna kao faktor razvoja društvenih promena. Kampanja je realizovana na nacionalnom nivou i obuhvata 40 intevjua sa korisnicima/cama programa omladinskog rada i omladinskim radnicima/cama.
Procena kapaciteta udruženja i kancelarija za mlade i njihovih saveza - KOMS, NAPOR i Asocijacije KZM za društveno uključivanje marginalizovanih mladih (2017)
Istraživanje potreba i kapaciteta deo je unapređivanja rada sa marginalizovanim grupama mladih koje sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta Republike Srbije sa ciljem obezbeđivanja sistemske podrške društvenom uključivanju mladih iz kategorija u riziku od socijalne isključenosti. Ono predstavlja deo napora za uvođenje prinicipa nediskriminacije i sprovođenje politka jednakih mogućnosti u radu sa mladima kroz aktivnosti organizacija civilnog društva, jedinica lokalne samouprave, njihovih saveza i državnih institucija.
Youth Work Pathways - Патеки во младинската работа (2017)
Brošura je nastala u okviru projekta Youth Workers United koji je sproveo Mladinski kulturen centar Bitola, a na kojem je NAPOR bio partner zadužen za podršku u procesima podizanja kapaciteta praktičara/ki omladinskog rada i kreiranja dokumenta koji predstavljaju osnovu za profesionalizaciju omladinskog rada u Makedoniji (standard zanimanja i kurikulum za obuku). U publikaciji se nalazi kratak prikaz stanja omladinskog rada u zemljama u okruženju, kao i na evropskom nivou, a u drugom delu predstavljena je praksa omladinskog rada u Makedoniji.
"Etika od postera do prakse", Priručnik za razumevanje i primenu Etičkog kodeksa u praksi omladinskog rada (2017)
U okviru projekta „Bez muke nema nauke, bez NAPORnih koraka kvalitetu pomaka! – dopunjeno izdanje“ koji NAPOR sprovodi uz podršku Ministarstva omladine i sporta planirano je da se podigne svesnost omladinskih radnika/ca o važnosti uspostavljanja profesionalnog odnosa sa mladima. Kroz analizu proces akreditacije članica NAPOR-a, kao i na osnovu aktivnosti "Čajanka sa Savetom za etička pitanja" (7 čajanki održano tokom 2015. god.) utvrđeno je da ne postoji zajedničko razumevanje pojedinih aspekata Etičkog kodeksa. Ono što nedostaje, jeste jasna operacionalizacija kodeksa koja će voditi ka ujednačavanju prakse i kreiranju sigurnog okruženja za rast i razvoj mladih. Zbog toga je u okviru 4 regionalne konferencije (Novi Sad, Zaječar, Niš i Beograd), kroz konsultativni proces sa praktičarima i praktičarkama omladinskog rada, NAPOR mapirao ključna etička pitanja u praksi. Brošura pred vama objedinjuje sve produkte konferencija sa ciljem pružanje podrške omladinskim radnicima/cama i omladinskim liderima/kama u svakodnevnoj praksi u sprovođenju standarda etike u omladinskom radu i prestavlja operacionalizaciju odnosno definisanje minimuma standarda za svaki segment Etičkog kodeksa u omladinskom radu.
Rečnik omladinske politike (2015)
Rečnik je kreiran tokom 2014. i 2015. godine od strane radne grupe koju su, pored predstavnika/ca NAPOR-a, činili i predstavnici/e Krovne organizacije mladih Srbije, Nacionalne asocijacije kancelarija za mlade i Ministarstva omladine i sporta. Rečnik sadrži definicije blizu 150 pojmovaš kao i aktera iz oblasti omladinske politike, njihovih uloga i pozicija. Rečnika naročito doprinosi uređivanju odnosa između aktera iz civilnog sektora i resornog ministarstva u oblasti omladinskog rada i omladinske politike. Rečnik je namenjen svim akterima omladinske politike: predstavnicima institucija i organa javne uprave (lokalnog, pokrajinskog i nacionalnog nivoa), kao i predstavnicima civilnog sektora i samim mladima. Rečnikom se, pored navedenog, definišu i uloge međunarodnih partnera i subjekata od značaja za ovu oblast, sa namerom da se predstavi okvir delovanja i razvoja omladinske politike na evropskom nivou. Veliki doprinos izradi ovog Rečnika imali su različiti akteri omladinske politike, predstavnici javnih institucija, udruženja mladih i za mlade, omladinski radnici i mladi, dajući svoje komentare, ideje i sugestije u okviru š¡irokog konsultativnog procesa koji je pratio izradu Rečnika. U 2017. godini urađena je dopuna koja se odnosi na terminologiju omladinske politike. Drugo izdanje Rečnika možete pronaći ovde.