A A A

 

Šta je NAPOR?

NAPOR je strukovni i reprezentativni savez udruženja i pojedinaca/ki koja sprovode omladinski rad, čija je misija da obezbedi podršku omladinskim radnicima/cama i mladima za ostvarivanje punih ličnih i profesionalnih kapaciteta, neophodnih za razvoj lokalne zajednice i društva u celini, razvijanjem uslova za osiguranje kvaliteta i prepoznavanje omladinskog rada na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.

NAŠA VIZIJA
Verujemo i zalažemo se za društvo koje obezbeđuje bezbedno i podsticajno okruženje za rast i razvoj mladih koji kritički promišljaju i ciljano deluju kako bi zajednicu i društvo učinili solidarnim i odgovornim za javno dobro.

Naš moto je da svaka mlada osoba ima svog omladinskog radnika/cu.

NAPOR vrednosti 

NAPOR kao strukovno udruženje koje okuplja organizacije posvećene razvoju i primeni principa omladinskog rada zasniva svoje postojanje i delovanje na doslednom poštovanju i praktikovanju zajedničkih vrednosti.

1. Solidarnost. Asocijacija promoviše solidarnost kao vrednost koja prožima sve segmente omladinskog rada ali i rada sa mladima u cilju jačanja socijalne kohezije i smanjenja otuđenosti među ljudima kao i izgradnju solidarnog društva, društva blagostanja i međusobnog razumevanja. 

NAPOR poima solidarnost ne samo kao parolu već kao prepoznavanje nejednakih pozicija pojedinaca/ki, različitih grupa u društvu, i promoviše uključivanje i delovanje da se te pozicije menjaju, reagujući na svaku pojavu nepravde.

2. Odgovornost i doslednost. Asocijacija zagovara odgovornost prema javnom interesu i doslednost u radu na individualnom, organizacijskom i institucionalnom nivou, gde se odgovornost i profesionalizam u radu omladinskh radnika/ca i članica mreže zasniva na poštovanju vladavine prava i zaštiti ljudskih prava, posebno ugroženih grupa kroz sve aktivnosti koje se sprovode, a doslednost organizacija članica u poštovanju svih vrednosti i procedura usvojenih na kolektivnim telima asocijacije. 

3. Interkulturalnost. Suživot a ne život jednih kraj drugih, odnosno živeti zajedno u miru i skladu je za NAPOR dinamičan, holistički i celoživotni proces kroz koji treba graditi međusobno poštovanje, razumevanje, brigu, saosećajnost, socijalnu odgovornost, solidarnost, prihvatanje i toleranciju različitosti među osobama i grupama (etničkim, socijalnim, kulturnim, verskim, nacionalnim i regionalnim). 

Sve članice NAPOR-a zajedno rade na izgradnji inkluzivnog, pravednog, slobodnog, miroljubivog i demokratskog društva.

4. Empatija. Asocijacija insistira na brizi za sve one koji su u nepovoljnom položaju, diskriminisani, ekspolatisani, poniženi ili marginalizirani. NAPOR članice pokazuju empatiju i pružaju podršku ka ugroženim pojedincima i grupama na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.

5. Poštovanje ljudskih prava (prava na sigurnost, život, slobodu kretanja, jednake mogućnosti i nediskriminaciju). NAPOR u svom radu koristi pristup zasnovan na ljudskim pravima koji integriše norme, principe, standarde i ciljeve međunarodnog sistema ljudskih prava u svim planovima i procesima omladinskog rada. Poštovanje ljudskih prava bazična je vrednost oko koje su okupljene organizacije članice i omladinski radnici/ce. Briga za ljudska prava i poštovanje ljudskog dostojanstva uključena je u sve aktivnosti usmerene na sve ciljne grupe koje sprovode organizacije članice.

6. Prihvatanje različitosti. Prepoznajemo različitost kao društveni resurs koji se ostvaruje afirmacijom i upoznavanjem različitih tradicija, kultura i identiteta, kao živu i konstantnu međukulturalnu razmenu koja omogućava kvalitetniji društveni razvoj. Poznavanje i razumevanje međusobno različitih praksi će doprineti uvažavanju zajedničkih vrednosti i težnji, kao i uvažavanju međusobnih razlika, čime se doprinosi razvoju uzajamnog poštovanja, tolerancije i zajedničkog življenja. 

Asocijacija veruje u poštovanje, dijalog i uključivanje i različitih subkultura koje dele isti prostor i svesne su svoje različitosti kao i zajedničkih vrednosti sa drugim kulturama. NAPOR je posvećen stvaranju prilika za međusobno upoznavanje, dijalog i uzajamno kultivisanje. U središtu našeg rada na izgradnji društva su promocija i zaštita prava društvenih grupa sa etničkim, verskim, rodnim, seksualnim, starosnim, fizičkim i drugim posebnostima, kao i jačanje društvene uključenosti – inkluzije, naročito u odnosu na one koji su u manjinskom položaju. 

Asocijacija se zalaže za prihvatanje i poštovanje različitosti i promoviše snagu saradnje umesto kompeticije.

7. Jačanje društvene kohezije. Društvenu kohezijurazumemo kao proces povezivanja i unapređenja socijalne infrastrukture i socijalnog kapitala u cilju kreiranja i očuvanja društvene harmonije. Mi, članice NAPORa težimo društvenim promenama koje pomažu da u javnom prostoru bivaju vidljive i merodavne vrednosti do kojih nam je stalo i koje su u skladu s univerzalnim vrednostima. 

NAPOR se kao asocijacija zalaže za pravedno, solidarno i odgovorno upravljanje društvenim dobrima, kao i uravnotežene odnose društvene moći radi zadovoljavanja temeljnih potreba svih građana i građanki. Kako sledimo aktivan pristup izgradnji društva, vjerujemo da je svaka osoba sposobna preuzeti odgovornost za sadašnjost u kojoj živi i da može učestvovati u društvenoj promeni.